Eurytmie

eurytEurythmie je označována jako viditelná řeč nebo viditelný zpěv. Eu – řecky nádherné a Rhytmus – řád. Doslovný překlad by mohl znít „nádherný řád“. Pohyb vychází z celé bytosti v souladu se zdroji životních sil. Proto jsou pohybem objevovány nejenom jednotlivé hlásky, ale i tóny a formy, které jsou pohybem psány v Zemi.

Napomáhá uchopení a osvojení si obecné tvořivosti, tzn. nespecializuje se jen na pohybovou kulturu, ale napomáhá k vytváření tvůrčího procesu. Prostředkem k poznávání přírodních zákonitostí je zde pohyb, svalová činnost je uváděna do pohybu vědomě, myšlením a citem, tím je pohyb veden zpět k reflexi, uvědomění si sebe sama a souvislostí, ve kterých se pohybuji. Podkladem pro práci v jazykové eurythmii je lyrická a epická poezie, dětská poezie, próza, balady a pohádky. Podkladem pro práci s tónovou eurythmií jsou především klavírní skladby klasických mistrů, romantiků, pozdní romantismus, impresionismus, volná tonalita, atonalita, nová hudba.

(Z webových stránek akademietabor.cz)