Waldorfské školství ve světě a v ČR


První waldorfská škola byla založena roku 1919. Dnes jsou tyto školy zastoupeny ve všech světadílech celkovém počtu přesahujícím jeden tisíc. Navštěvuje je téměř 200 tisíc žáků a studentů. Zajímavé jsou například webové stránky americké asociace waldorfských škol www.whywaldorfworks.org.

U nás pracuje nyní šestnáct waldorfských základních a středních škol (v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Semilech, Písku, Českých Budějovicích, Plzni, Karlových Varech, Příbrami a Pardubicích, od září 2014 nově v Litoměřicích) a devatenáct waldorfských či na waldorfskou pedagogiku orientovaných mateřských škol. Navštěvuje je přes tři tisíce dětí. Stále vznikají nové iniciativy za založení škol, například v Boskovicích, Žďáru nad Sázavou, Hradci Králové, Litvínově.

Kromě toho probíhá postgraduální studium pro učitele či budoucí učitele waldorfských škol i studium pro vzdělávání učitelek mateřských škol, také studium eurytmie (více na Možnosti studia).

Waldorfské školy a školky vydávají od roku 1996 také časopis Člověk a výchova, s přílohou Studánka (sešitem námětů pro vychovatele malých dětí), který je odborně vedený a velice podnětný. Více informací o jeho předplatném i mapu existujících škol, včetně waldorfských iniciativ, najdete na webových stánkách Asociace waldorfských škol (www.iwaldorf.cz).

Ke stažení článek o waldorfské škole v Silicon Valley (PDF).

Nejbližší akce v Jeřabince

Nejsou plánovány žádné události.

Kalendář událostí a akcí

<<Led 2018>>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Podle Rudolfa Steinera se:

"...nemáme ptát, co potřebuje člověk vědět a umět pro sociální řád, který existuje, ale jak je člověk založen a co se v něm dá rozvinout. Pak bude možno dodávat sociálnímu řádu stále nové síly z dorůstající generace. Pak bude v tomto řádu žít vždy to, co z něho udělají hotoví lidé, kteří do něho vstupují; z dorůstající generace se však nevytvoří to, co z ní chce udělat současná sociální organizace."

Jakou budoucnost si přejete pro svoje děti?

„Aby to byly svobodné bytosti, a zároveň věděly, že není všechno dovoleno. A taky že je za tu svobodu třeba bojovat a postavit se za ni. Když se zamyslím nad tím, co se kolem nás děje, nebudou to mít lehké. Někdy mi to přijde jako soumrak naší svobody. Připomíná to, co tu bylo dřív, jen teď to je ve jménu kapitálu a moci. Děsí mě, že by si děti mohly myslet, že to je všeobecně platný model a že bouřit se proti tomu nemá smysl.“

Linda Rybová