Waldorfské školství ve světě a v ČR

První waldorfská škola byla založena roku 1919. Dnes jsou tyto školy zastoupeny ve všech světadílech celkovém počtu přesahujícím jeden tisíc. Navštěvuje je téměř 200 tisíc žáků a studentů. Zajímavé jsou například webové stránky americké asociace waldorfských škol www.whywaldorfworks.org.

U nás pracuje nyní šestnáct waldorfských základních a středních škol (v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Semilech, Písku, Českých Budějovicích, Plzni, Karlových Varech, Příbrami a Pardubicích, od září 2014 nově v Litoměřicích) a devatenáct waldorfských či na waldorfskou pedagogiku orientovaných mateřských škol. Navštěvuje je přes tři tisíce dětí. Stále vznikají nové iniciativy za založení škol, například v Boskovicích, Žďáru nad Sázavou, Hradci Králové, Litvínově.

Kromě toho probíhá postgraduální studium pro učitele či budoucí učitele waldorfských škol i studium pro vzdělávání učitelek mateřských škol, také studium eurytmie (více na Možnosti studia).

Waldorfské školy a školky vydávají od roku 1996 také časopis Člověk a výchova, s přílohou Studánka (sešitem námětů pro vychovatele malých dětí), který je odborně vedený a velice podnětný. Více informací o jeho předplatném i mapu existujících škol, včetně waldorfských iniciativ, najdete na webových stánkách Asociace waldorfských škol (www.iwaldorf.cz).

Ke stažení článek o waldorfské škole v Silicon Valley (PDF).