Členové iniciativy


IMG_0764ubwsMgr. Zuzana Štěpánová – zakladatel iniciativy

Ač profesí advokátka, narození dětí mi otevřelo nové obzory. Postupně ve mně vyrostla potřeba je ochránit, ne ve smyslu umetání cestiček, ale vytvořit jim chráněné prostředí, ve kterém mohou vnímat svět a poznávat jej adekvátně svému věku. Věřit v bezpečí a krásu, vidět jej v pohádkách a legendách, vnímat v obrazech a učit se, co je dobré a co špatné, ne moralizováním a poučkami.

Hledala jsem pro ně prostředí, ve kterém budou respektovány, budou vyrůstat s jasnými hranicemi, ale také budou moci svobodně myslet a naučí se myslet kriticky, klást otázky, slyšet názory jiných, obhajovat svoje postoje, i své názory měnit, naučí se spolupracovat, ne jen soutěžit o post nejlepšího. Budou vědět, v čem jsou dobří, budou to rozvíjet, budou si vědomi svých slabých stránek a podaří se jim jejich vliv na svůj budoucí úspěšný a naplněný život oslabit. Jejich učitel bude moudrá bytost, učící svým vlastním příkladem. Zůstane jim prostor pro vlastní tvořivost, sebevyjádření, umělecký i citový prožitek. To všechno k životu patří.

Každý den si uvědomuji, jak moje výchovné metody mají tendenci zamrznout v minulém století a každý den se od svých dětí učím. Mimo jiné je taky vidět ráno novýma očima, protože dnes tu se mnou je jiný člověk než včera a „přes noc“ do zítřejšího dne se zase změní, posune dál na svém životní cestě a ve svém nezaměnitelném vývoji.

Odpověď na tyto požadavky mi dala waldorfská pedagogika. Ne slepě převzatá, ale postupně poznávaná a objevovaná, v šíři a hloubce, která je charakteristická jen pro ni.

Děkuji okolnostem, že nepřerušení mého pracovního působení po dobu mateřské dovolené, mi umožnilo školku založit a otevřít, a děkuji svému muži, za jeho pracovní nasazení, které nám dalo možnost tento nemalý projekt financovat, a za to, že mě nechal pro školku tak intenzivně a nikoli krátký čas žít.

imageLeona Gergelová – člen spolku

Po 18 letech mého „učitelování“ v litvínovských mateřských školách jsem pocítila, že s měnící se dobou se mění lidé, vztahy. Hledala jsem klíč k novým podnětům, jak dále působit, jak žít v této společnosti, jak  pomoci ozdravit vztahy a to už od těch nejmenších. Přicházely  ke mně různé alternativy, až mě oslovila waldorfská pedagogika. A to bylo ono!

Proč? Protože její princip se zakládá na jednoduchých a přitom smysluplných základech. Hurá je to tady. Svitla naděje.

Pochopila jsem, že klíčem ke kvalitní výuce je zejména smysluplnost a vlastní aktivita dětí. Dítě potřebuje pro svůj vývoj podněty, když dáme dítěti možnost výběru, dítě v naprosté většině sáhne po tom, co odpovídá jeho individuálním a věkovým schopnostem. Má možnost se vědomě a samostatně rozhodnout bez nucení k čemukoliv a přitom žije v pravidelném řádu (návycích).
Mám ráda citát: „Řekni mi a já zapomenu, ukaž mi a já si vzpomenu, nech mě to dělat a já to pochopím.“ Čím více smyslů je zapojeno, tím lépe. Vztah  k dětem nestačí, klíčová je úcta. Toto všechno učí waldorfská pedagogika. Máme hodně práce, ale moc se na ni těším. Pojďme se propojit dítě – rodina – školka, ať jsme všichni šťastní.

 

???????????????????????????????Ing. Jana Očenášková – člen spolku
Po studiích na ČVUT oborů Biomedicínské inženýrství a Učitelství odborných předmětů jsem se začala věnovat tomu, kam mě mé srdce táhlo a to k učení jógy, masážím a ženským kruhům. Se stejnou radostí zároveň učím na litvínovském gymnáziu. Fandím a pomáhám KIWImu jak jen mohu, protože věřím, že můžeme žít svobodně a vést k tomu i děti.

 

 

???????????????????????????????Bc. Veronika Palečková – člen spolku
Waldorfská pedagogika je pro mne dalším stupínkem cesty lásky, na kterou jsem se vydala po narození mé dcery, od přirozeného prožívání těhotenství, porodu, kontaktního rodičovství až po respektující přístup jsem okusila kouzlo waldorfské pedagogiky.

Mateřství vnímám jako rychlokurz vlastního sebezdokonalení, děti jsou pro mne tou největší motivací k vlastnímu růstu.

 

martinka2Mgr. Martina Prošková – člen spolku
Po tříleté praxi ve výchově a vzdělávání dětí s kombinovanými vadami a zkušenosti s vlastními dětmi jsem došla k přesvědčení, že nejen osoby s postižením potřebují individuální přístup a výchovu, která by podporovala jejich přirozený vývoj. Waldorfská pedagogika přistupuje ke každému s láskou a respektem, zkoumá člověka v celém jeho rozsahu, proto je mi waldorfská pedagogika sympatická.

 

 

 

Mgr. Helena Malíkováhelena

Mnoho lidí hledá svůj životní cíl za horizontem a přitom stačí uvidět svoji budoucnost v našich dětech. Jsem přesvědčena o tom, že největší přírodní bohatství každého národa na světě tkví v jejich vlastních lidech. V potenciálu rozvoje lidského ducha a umu, v potenciálu rozletu příležitostí ve využívání poznatků lidí nám předchozích.. a pro ty budoucí, máme povinnost vytvořit co nejlepší podmínky jejich vývoje. Waldorfskou iniciativu považuji za alternativu tradičního přístupu a dobrý směr pro prostor vývoje dětí a jejich potenciálu. Je nyní mnoho práce v oblasti vzdělávání, tak aby se metody přizpůsobily době a také společnosti, která svým překotným technologickým vývojem již dávno utekla tradiční formě výuky a to na všech vzdělávacích úrovních. Ve výuce je třeba umět předat, motivovat, ukázat cestu, umožnit tvůrčí svobodu a přitom všem sledovat zájem rozvoje celé země a úspěšné uplatnění v životě každého jedince. Hledám nejlepší možné řešení pro naše děti a dále pracuji na nových poznatcích, které vzdělání vrátí na prestižní postavení a také docenění role učitele ve společnosti

 

 

Mgr. Jana Sedláčková

Na své cestě, při hledání toho nejlepšího pro své děti, jsem dostala tu báječnou příležitost seznámit se se Zuzanou Štěpánovou, která mi otevřela dveře do nového světa pro mé děti. Vždy jsem věděla, že budu chtít poskytnout svým dětem možnost radostného dětství a budu nejšťastnější, když z nich budou růst osobnosti s vlastními názory a postoji. Měla jsem to štěstí, že jsem mohla být u zrodu Krušnohorské waldorfské iniciativy a MŠ Jeřabinka, a to ještě v době, kdy jsem děti neměla. I tak jsem věděla, že tento směr je ten správný, kterým bych chtěla společně se svou rodinou jít. Na konci roku 2015 se nám narodila Karolínka a já si uvědomila, že splnit má předsevzetí, bude mnohem náročnější, než jsem si myslela. Současně si ještě víc vážím Zuzany Štěpánové, která je pro mne velkou inspirací, a to jak její činnosti, tak i odhodlání, s jakým buduje báječný dětský svět nejen pro své děti, ale i pro mnoho dalších!

Nejbližší akce v Jeřabince

Nejsou plánovány žádné události.

Kalendář událostí a akcí

<<Led 2018>>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Podle Rudolfa Steinera se:

"...nemáme ptát, co potřebuje člověk vědět a umět pro sociální řád, který existuje, ale jak je člověk založen a co se v něm dá rozvinout. Pak bude možno dodávat sociálnímu řádu stále nové síly z dorůstající generace. Pak bude v tomto řádu žít vždy to, co z něho udělají hotoví lidé, kteří do něho vstupují; z dorůstající generace se však nevytvoří to, co z ní chce udělat současná sociální organizace."

Jakou budoucnost si přejete pro svoje děti?

„Aby to byly svobodné bytosti, a zároveň věděly, že není všechno dovoleno. A taky že je za tu svobodu třeba bojovat a postavit se za ni. Když se zamyslím nad tím, co se kolem nás děje, nebudou to mít lehké. Někdy mi to přijde jako soumrak naší svobody. Připomíná to, co tu bylo dřív, jen teď to je ve jménu kapitálu a moci. Děsí mě, že by si děti mohly myslet, že to je všeobecně platný model a že bouřit se proti tomu nemá smysl.“

Linda Rybová